Specialty Shows



13th Annual National Specialty Show


Rhodesian Ridgeback Club of Canada 2016 National Specialty Winners



biss

Best of Breed/Best Canadian Bred

Ch Ridishia Closer to the Heart

B/O: Pay Roy & Phil Desrochers by Ch Kumani’s Otto Wrecker x Ch Dromkeen Ridishia Riverdance



boss 

Best of Opposite

Ch Zareba’s After Midnight of Tji-Wara

B: Kim Rice & Cindy Well by Zareba’s Midnight Runner x Ch Rare Mettle’s It’s All Good

O: Lauren Michaels, M Massey, M Glodowski, C. Well

 


bow wd

Best of Winners/Winners Dog

Diamond’s World On a String

B: Pamela Sue Rape, Vilma O’Neill, Dan O’Neill by Lionlamb’s Prodigal Son x Ch Diamond’s Seven Carat Cut

O: Jill Kind

 


bpiss

Best Puppy

Mobukhosi’s Circle of Fire

O: Christina Ayre, Heather Allison

 


sd

Select Dog

Ch Ridgeville’s Vaquero King

B/O: Wade Daboll by Glenaholm Sucha Bold Move x Ch Ridgeville’s Zinzi

 


select b

Select Female

Ch Cataraqui Runs In the Family

B: Valerie Michaud & Kevin Mansey by Ch Dykumos Sucha Throwback x Ch Catarqui Indian Summer

0: Valerie Michaud, Carole Cocknell

 


Award Of Merit

GCH Maanhaar Primo-Creatus Brite Dalia Iris

B: Dymytrova A.A. by Myollnir Kyala x Podarok Iz Afriki Oriel Valeri

O: Doug Willows, Leigh Bishop

 


bv

Best Veteran

Ch Calluna Strykes a Blazing Star

B: Heather & Eugene Queener by Calluna Pieces of Eight x Calluna Higher Power

O: Cathy Acosta

 


wb

Winners Female

Etta Strykes a High Note

B/O: Cathy Acosta by Ch Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes a Blazing Star

 

 

Reserve Winners Female

Tam Lyn’s Sedona Sunrise at Zareba

B: Craig & Karla Boreiko  by Tji-Wara’s Twice in A Blue Moon x Tam Lyn’s Kiss on the Wind

O: Marie Glodowski & Lauren Michaels

 


Reserve Winners Dog

Redstone’s The Bone Collector

B/O: Christine Cone by Ch Mshindaji’s Bulletproof x GCH Redstone’s Gypsy In the Palace

O: Alice Hirsch


 

Best in Puppy Sweeps

Redstone’s A Streetcar Named Desire O: Christine Cone, Alice Hirsch


 

Best Opposite in Puppy Sweeps

Redstone’s The Bone Collector O: Christine Cone, Alice Hirsch

 


bviss

Best Veteran in Sweeps

CH Diamond’s Ariel of LeCreme O: Daniel and Vilma O’Neill


 

Best Brace

Etta Strykes A High Note and CH Calluna Strykes a Blazing Star O: Cathy Acosta



brood

Best Brood Bitch

Ch Calluna Strykes a Blazing Star O: Cathy Acosta



ridge

Best Ridge Overall/Best Ridge Female

Ch Ridishia Closer to the Heart B/O: Pat Roy & Phil Desrochers



ridge

Best Ridge Male

Ch Ridgeville’s Vaquero King B/O: Wade Daboll




12th Annual National Specialty!


Congratulations to the 2015 Best In Specialty Show Winner

Can & Am GCh Diablo’s Dark Knight’s Nemesis


biss

B: Nancy Faville & Mercedes Messer by AM CH Pupukearidge Ikaika O Sprngvly x AM CH Westwood Shadowridge Hey Lil’ Cobra

O: Larry Weiss

 

12th Annual National Specialty Show   

Saturday July 25, 2015

Conformation Judge: Debbie Petersen, Oregon, USA


bos

BOS/Best Canadian Bred

Ch BeauBijou’s That Special Sparkle

B/O Paul Mahil & Avril Hall-Mahil

Am/Cdn Ch BeauBijou’s Playin’ It Big JC x Am GCH/Cdn Ch BeauBijou’s Little Special JC

 

bow

Best Of Winners/Winners Male

TallTimbers Strykes Reddy or Not

B: Cathy Acosta by CH Wyndrunhr Sun Hawk of Course x CH Calluna Strykes a Blazing Star

O: Cathy Acosta, Barb Fischler, Carol Busche

 

Best Puppy

Charisma’s Hot Dam

B/O: Adine & Stephen Neilson by GCH Kumani’s Otto Wrecker x Ch Charisma’s Nobody Does it Better


sel dog 

Select Male

Am GCH/Cdn Ch BeauBijou’s Westcoast Red SC

Am/Cdn Ch BeauBijou’s Playin’ It Big JC X Am/Cdn Ch BeauBijou’s Fire N’Ice Of Course JC

 O: Aimee Hart

 

sel bitch

Select Female

AM GCH Can GCH Coso’s La Vita E Bella RA AGN HIC ET RATI CGN CGC VM

B/O: Lance Poehlke & Debra Jordison by MBIS Am GCH Can GCHEx HPK Tropaco Tryan Of Coso RN CGN CGC VDX ROM x Ch Coso’s Utopia Of Parnassus ROM

O: Lance Poehlke Debra Jordison Kirsi Larjava

 

Award of Merits

 

Ch Elyia’s Stardust

B: Taryn De Vos & Tamzin Hart by Ch Thornberry Akala CGN by Ch Invictus Love Actually

O: Erin Coogan, Jillyn Meyers, Taryn De Vos

 

BPIG Cg Ch Kumani’s Otto Wrecker CGN

B/O: Dana Berson, B: Peter Berson by SpringValley’s Extra Duty for Titus x Ch Kali CGN ROM

 

wb

Winners Female 

Etta Strykes a High Note

B/O: Cathy Acosta by Ch Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes a Blazing Star

 

Reserve Winners Male

MBPIS Toroa’s Taurus Borealis

B: Cynthia McFadden & Kathryn Blumenfeld-Jones by GCH DC Toroa’s Big Bang SC x GCH CH Kakily The Stars Are Out At Toroa SC

O: Gayle Clarkson, Kristine Nielsen

 

rwb

Reserve Winners Female

AM Ch Coso’s  Never Say Never SC CGC

B/O: Lance Poehlke & Debra Jordison, B: Kirsi Larjava by BIS BISS Am GCH Can GCH x Coss’s Adonis of Argos HIC CGN by Am GCh Can GCh Coso’s La Vita E Bella RA AgN HIC ET RATI CGN CHC VDX

O: Sarah Smith-Falkner, Jeff Falkner, Lance Poehlke, Debra Jordison

 

bviss

Best Veteran

Am GCH/Cdn Ch BeauBijou’s Little Special JC

B/O Paul Mahil & Avril Hall-Mahil

Am Ch Mshindaji’s Sat Nite Special X Am/Cdn Ch BeauBijou’s Fire N’Ice Of Course JC

 

 

Sweeps Judge: Dennis Schmidt, Nevada, USA

 

Best Puppy in Sweeps

Aegis Fool Proof

 

Best Opposite Puppy in Sweeps

Charisma’s Hot Damn (see Best Puppy)

 

bviss

Best Veteran In Sweeps

Am/Cdn Ch BeauBijou’s Junior Bigs

 

Best Opposite in Veteran Sweeps

CH Cedarpoints Champagne N roses

 

 

Best Overall Ridge/Best Female Ridge

Can/Am CH Vanfax’s Serengeti Simbah

 

Best Male Ridge

Ch Vanfax’s Rooi Arusha






11th Annual National Specialty!


Regular Classes 9-10-9-11

Judge: Lisa Hoffman

Best of Breed/Best Canadian Bred    Ch Ridegville's Inkumo

by Temba Mara's Temba x CH Ridgeville's Zinzi

 B/O: Wade Daboll

Best of Opposite Ch Foxtrot's Swift Arrow

by Gch Ushamwari's Ride the Lightening x Ch Priderock's Foxtrot OvertheEdge

 B: Heather Allison, B/O: Lisa Conley

Best of Winners/Winners Female/Best PuppyDykumos Marvel Eyes at Angelridge

by Dykumos Sucha Throwback x Dykumos Eyes on Fire

B: Asta McCormick, Alfred Spears, Gabrielle McCormick O: Ellen Ceccanese

Select Dog/AOM Ch Cedarpoint's Burning Spear

by Ivy League's No PLace Like Home x Ch Cedarpoint's Dizzy Izzy

B: Stewart Dankner, Jacquie Raidl O: Carole Bradley-Kennedy, Malcolm Kennedy

 Select Female/AOM  GCH Priderock's Maeve of Mobukosi

by Ch Priderock's Magellan x Primetime Raizuli Anything  but Innocent

B: Heather Allison O: Heather Allison, Christina Ayre

Best  Veteran in Specialty   Ch Priderocks Foxtrot Overtheedge

by Ch Primetime-Copper Ridge Axle x Ch Priderock's Dreamboat Annie

B: Heather Allison, Allan Murray O: Heather Allison, Lisa & Brendon Conley

Winners Dog  Talltimbers Strykes Reddy or Not

by Ch Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes A Blazing Star

B:Catherine Acosta, Carol Ann Busche, B Fischler O: Catherine Acosta

Reserve Winners Dog  Ridegville's Royal Reign

by Ch MAxwood Dau Mhondoro x Ch Ridegville's Zinzi

B/O: Wade Daboll  O: Daniel Drever

Reserve Winners Female  Etta Strykes a High Note

by Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes a Blazing Star

B/O: Catherine Acosta

Sweepstakes    Judge : Jean-Christophe Boulingez  Puppy (4)

Best In Puppy Sweeps  Dykumos Marvel Eyes at Angleridge O: Ellen Ceccanese

Best Opposite In Sweeps Ridgevilles Royal Reign O: Wade Daboll, Daniel Drever

Veteran (3)

Best Veteran In SweepsCH Cedarpoint's Warrior King O: Carole Bradley-Kennedy, Malcolm Kennedy

Best Opposite in Veteran Sweeps Ch Calluna Strykes A Blazing Star O: Catherine Acosta

Best Brood Bitch   Ch Calluna Strykes a Blazing Star

O:Catherine Acosta

Best Ridge Female/Best Overall Ridged: Mountainridge Mkuzi O: Diana Pethick

Best Ridge Male: Cataraqui’s Runs the Show  O:Valerie Michaud

Best Junior Handler: Danielle Clark

2013.......



Annual National Specialty Show   

Saturday Sept  11, 2016


12th Annual National Specialty!


Congratulations to the 2015 Best In Specialty Show Winner

Can & Am GCh Diablo’s Dark Knight’s Nemesis


biss

B: Nancy Faville & Mercedes Messer by AM CH Pupukearidge Ikaika O Sprngvly x AM CH Westwood Shadowridge Hey Lil’ Cobra

O: Larry Weiss

 

12th Annual National Specialty Show   

Saturday July 25, 2015

Conformation Judge: Debbie Petersen, Oregon, USA


bos

BOS/Best Canadian Bred

Ch BeauBijou’s That Special Sparkle

B/O Paul Mahil & Avril Hall-Mahil

Am/Cdn Ch BeauBijou’s Playin’ It Big JC x Am GCH/Cdn Ch BeauBijou’s Little Special JC

 

bow

Best Of Winners/Winners Male

TallTimbers Strykes Reddy or Not

B: Cathy Acosta by CH Wyndrunhr Sun Hawk of Course x CH Calluna Strykes a Blazing Star

O: Cathy Acosta, Barb Fischler, Carol Busche

 

Best Puppy

Charisma’s Hot Dam

B/O: Adine & Stephen Neilson by GCH Kumani’s Otto Wrecker x Ch Charisma’s Nobody Does it Better


sel dog 

Select Male

Am GCH/Cdn Ch BeauBijou’s Westcoast Red SC

Am/Cdn Ch BeauBijou’s Playin’ It Big JC X Am/Cdn Ch BeauBijou’s Fire N’Ice Of Course JC

 O: Aimee Hart

 

sel bitch

Select Female

AM GCH Can GCH Coso’s La Vita E Bella RA AGN HIC ET RATI CGN CGC VM

B/O: Lance Poehlke & Debra Jordison by MBIS Am GCH Can GCHEx HPK Tropaco Tryan Of Coso RN CGN CGC VDX ROM x Ch Coso’s Utopia Of Parnassus ROM

O: Lance Poehlke Debra Jordison Kirsi Larjava

 

Award of Merits

 

Ch Elyia’s Stardust

B: Taryn De Vos & Tamzin Hart by Ch Thornberry Akala CGN by Ch Invictus Love Actually

O: Erin Coogan, Jillyn Meyers, Taryn De Vos

 

BPIG Cg Ch Kumani’s Otto Wrecker CGN

B/O: Dana Berson, B: Peter Berson by SpringValley’s Extra Duty for Titus x Ch Kali CGN ROM

 

wb

Winners Female 

Etta Strykes a High Note

B/O: Cathy Acosta by Ch Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes a Blazing Star

 

Reserve Winners Male

MBPIS Toroa’s Taurus Borealis

B: Cynthia McFadden & Kathryn Blumenfeld-Jones by GCH DC Toroa’s Big Bang SC x GCH CH Kakily The Stars Are Out At Toroa SC

O: Gayle Clarkson, Kristine Nielsen

 

rwb

Reserve Winners Female

AM Ch Coso’s  Never Say Never SC CGC

B/O: Lance Poehlke & Debra Jordison, B: Kirsi Larjava by BIS BISS Am GCH Can GCH x Coss’s Adonis of Argos HIC CGN by Am GCh Can GCh Coso’s La Vita E Bella RA AgN HIC ET RATI CGN CHC VDX

O: Sarah Smith-Falkner, Jeff Falkner, Lance Poehlke, Debra Jordison

 

bviss

Best Veteran

Am GCH/Cdn Ch BeauBijou’s Little Special JC

B/O Paul Mahil & Avril Hall-Mahil

Am Ch Mshindaji’s Sat Nite Special X Am/Cdn Ch BeauBijou’s Fire N’Ice Of Course JC

 

 

Sweeps Judge: Dennis Schmidt, Nevada, USA

 

Best Puppy in Sweeps

Aegis Fool Proof

 

Best Opposite Puppy in Sweeps

Charisma’s Hot Damn (see Best Puppy)

 

bviss

Best Veteran In Sweeps

Am/Cdn Ch BeauBijou’s Junior Bigs

 

Best Opposite in Veteran Sweeps

CH Cedarpoints Champagne N roses

 

 

Best Overall Ridge/Best Female Ridge

Can/Am CH Vanfax’s Serengeti Simbah

 

Best Male Ridge

Ch Vanfax’s Rooi Arusha






11th Annual National Specialty!


Regular Classes 9-10-9-11

Judge: Lisa Hoffman

Best of Breed/Best Canadian Bred    Ch Ridegville's Inkumo

by Temba Mara's Temba x CH Ridgeville's Zinzi

 B/O: Wade Daboll

Best of Opposite Ch Foxtrot's Swift Arrow

by Gch Ushamwari's Ride the Lightening x Ch Priderock's Foxtrot OvertheEdge

 B: Heather Allison, B/O: Lisa Conley

Best of Winners/Winners Female/Best PuppyDykumos Marvel Eyes at Angelridge

by Dykumos Sucha Throwback x Dykumos Eyes on Fire

B: Asta McCormick, Alfred Spears, Gabrielle McCormick O: Ellen Ceccanese

Select Dog/AOM Ch Cedarpoint's Burning Spear

by Ivy League's No PLace Like Home x Ch Cedarpoint's Dizzy Izzy

B: Stewart Dankner, Jacquie Raidl O: Carole Bradley-Kennedy, Malcolm Kennedy

 Select Female/AOM  GCH Priderock's Maeve of Mobukosi

by Ch Priderock's Magellan x Primetime Raizuli Anything  but Innocent

B: Heather Allison O: Heather Allison, Christina Ayre

Best  Veteran in Specialty   Ch Priderocks Foxtrot Overtheedge

by Ch Primetime-Copper Ridge Axle x Ch Priderock's Dreamboat Annie

B: Heather Allison, Allan Murray O: Heather Allison, Lisa & Brendon Conley

Winners Dog  Talltimbers Strykes Reddy or Not

by Ch Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes A Blazing Star

B:Catherine Acosta, Carol Ann Busche, B Fischler O: Catherine Acosta

Reserve Winners Dog  Ridegville's Royal Reign

by Ch MAxwood Dau Mhondoro x Ch Ridegville's Zinzi

B/O: Wade Daboll  O: Daniel Drever

Reserve Winners Female  Etta Strykes a High Note

by Wyndrunhr Sunhawk of Course x Ch Calluna Strykes a Blazing Star

B/O: Catherine Acosta

Sweepstakes    Judge : Jean-Christophe Boulingez  Puppy (4)

Best In Puppy Sweeps  Dykumos Marvel Eyes at Angleridge O: Ellen Ceccanese

Best Opposite In Sweeps Ridgevilles Royal Reign O: Wade Daboll, Daniel Drever

Veteran (3)

Best Veteran In SweepsCH Cedarpoint's Warrior King O: Carole Bradley-Kennedy, Malcolm Kennedy

Best Opposite in Veteran Sweeps Ch Calluna Strykes A Blazing Star O: Catherine Acosta

Best Brood Bitch   Ch Calluna Strykes a Blazing Star

O:Catherine Acosta

Best Ridge Female/Best Overall Ridged: Mountainridge Mkuzi O: Diana Pethick

Best Ridge Male: Cataraqui’s Runs the Show  O:Valerie Michaud

Best Junior Handler: Danielle Clark

2013.......
















2007 Rhodesian Ridgeback Club of Canada